despre Boris Franz Becker

Boris Becker este un fost jucător de tenis numărul 1 mondial Conform clasamentului ATP. Boris este de șase ori câștigător al titlului de Grand Slam la simplu. Boris a câștigat, de asemenea, o medalie de aur la Jocurile Olimpice la dublu și un bronz la simplu.Becker și-a făcut un semn la vârsta de 17 ani când a câștigat titlul de simplu masculin la Wimbledon, devenind astfel cel mai tânăr om care a câștigat titlul. Boris a câștigat alte câteva campionate, care includ 3 finale ATP Masters World Tour. El este al doilea la Ivan Lendl care a jucat nouă jocuri. De asemenea, a câștigat finala WCT și o cupă de Grand Slam. Boris este, de asemenea, câștigătorul a cinci titluri Masters 1000 series și a câștigat și opt serii de campionat. Boris s-a clasat pe locul 18 în lista celor mai mari 40 de jucători de tenis din toate timpurile, potrivit Tennis Magazine.Boris s-a născut pe 22 noiembrie 1967 în Leimen, Germania de vest. El este singurul fiu al lui Elvira și a fost crescut în fosta Cehoslovacia. Tatăl lui Boris, Karl-Heinz, a fost arhitect și a fondat Centrul de tenis din Leimen. Boris însuși a mers la club pentru antrenament.

Boris a fost adesea cunoscut sub numele de „Boom Boom” în zilele sale de joc din cauza serviciului său puternic și a loviturilor de putere. Dar a fost și un jucător net fantastic, motiv pentru care a reușit să câștige trei titluri la Wimbledon. Era cunoscut pentru atletismul său și marca sa de volei de scufundări.Boris este căsătorit cu Barbara Feltus. Boris a pozat nud cu soția sa înainte de căsătorie pentru o revistă. Fotografia a fost făcută de tatăl său. Boris s-a implicat, de asemenea, într-un scandal sexual mai târziu, care a provocat o naștere. Spune că sperma i-a fost furată.