business analyst career path

Dacă vă place să explorați funcționarea interioară a afacerilor—poate vă bucurați de poveștile fondatoare ale companiilor celebre sau sunteți obsedați de modul în care startup—urile au succes-s-ar putea să vă placă o carieră de analist de afaceri. Se estimează că această carieră va avea o cerere mare pe parcursul următorului deceniu, așa că, dacă vă place să vă ocupați de procese și să ajutați lucrurile să funcționeze fără probleme, un rol de analist de afaceri poate fi doar o alegere excelentă în carieră.

dar ce face exact un analist de afaceri? Și este potrivit pentru tine? Mai jos, vom face o scufundare profundă în cariera analistului de afaceri, astfel încât să puteți decide singur.

ce face un analist de afaceri?

un analist de afaceri face de fapt exact ceea ce descrie titlul său: se uită la toate procesele și sistemele care alcătuiesc o sarcină (sau o întreagă afacere) și văd ce poate fi îmbunătățit. Deci, de exemplu, dacă o companie știe că dorește să-și îmbunătățească serviciul pentru clienți, dar nu știe de unde să înceapă, un analist de afaceri poate începe prin intervievarea părților interesate și determinarea cerințelor care trebuie îndeplinite. Poate fi greu de identificat exact ceea ce face un analist de afaceri, deoarece este adesea implicat în mai multe proiecte și nu face în mod specific un singur lucru.

în general, un analist de afaceri are trei responsabilități majore:

  1. adunați opinii
  2. stabiliți prioritățile
  3. îmbunătățiți procesele

o companie ar putea angaja un analist de afaceri pentru o anumită sarcină—cum ar fi exemplul serviciului pentru clienți de mai sus—dar compania dvs. ar putea angaja, de asemenea, un analist de afaceri pentru a analiza întreaga afacere și a determina ce schimbări ar trebui făcute.

de ce abilități are nevoie un BA?

cu toate acestea, compania dvs. (sau compania potențială) își definește rolul de analist de afaceri, există o serie de abilități de bază pe care analiștii de afaceri trebuie să le aibă succes.

relațiile de construire a abilităților interpersonale este o componentă de bază a rolului BA. Va trebui să lucrați cu o serie de părți interesate cu multe stiluri de comunicare diferite și să determinați ce cer cu adevărat oamenii.

abilități de autogestionare–în cea mai mare parte, BAs sunt lăsate pe propriile dispozitive. În mod normal, sunt lăsați să-și stabilească propriile date scadente în cadrul proiectului mai mare și trebuie să delege sarcini, să vorbească cu părțile interesate corecte și să-și stabilească propriul plan de atac. Dacă nu sunteți un auto-starter, un loc de muncă BA nu ar putea fi o alegere bună pentru tine.

deschis la feedback–după ce ați dezvoltat o soluție sau ați predat un produs livrabil, va trebui să acceptați feedback și să vă apărați munca. Acest lucru poate fi intimidant, deoarece feedback-ul vine adesea de la unele dintre cele mai proeminente roluri din companie, deci este important să aveți atât umilința de a accepta criticile, cât și încrederea în sine pentru a vă susține munca.

organizare–la baza lor, BAs dragoste organizarea. Ei iau adesea concepte mari (cum ar fi modul în care funcționează o întreprindere) și le descompun în procese mai ușor de înțeles, care pot fi apoi examinate, criticate și optimizate. Abilitățile organizaționale sunt cruciale, deoarece vor exista atât de multe informații care vă vor conduce, încât vor necesita o organizare adecvată dacă veți înțelege totul.

abilități tehnice-în timp ce mulți analiști de afaceri beneficiază de cunoașterea limbajelor de codare, nu este o necesitate completă. Cu toate acestea, va trebui să lucrați cu părțile interesate tehnice, deci veți avea nevoie de cel puțin o înțelegere fundamentală a proceselor tehnice.

abilități de rezolvare a problemelor–aceasta ar trebui să fie de la sine înțeles, deoarece analiștii de afaceri sunt aduși în esență pentru a rezolva problemele. Ca analist de afaceri, vi se va oferi o problemă adesea complicată de rezolvat (sau mai multe probleme complicate) și apoi vi se va cere să utilizați abilitățile de gândire critică pentru a le rezolva.

care sunt titlurile comune de locuri de muncă BA și ce implică aceste roluri?

IT Business Analyst–ajută la îmbunătățirea sistemelor hardware și software care conduc infrastructura de date a unei companii și eficiența operațională și ajută la reducerea cheltuielilor operaționale prin analizarea costurilor și cheltuielilor.

Business Planning Analyst–responsabil pentru prognoză, modelare, analiză și servicii de cont. Oferă analize asupra diferitelor influențe ale pieței care afectează veniturile și marja globală pentru fiecare cont, gestionează proactiv fluxurile de prognoză și inventar pentru a atenua potențialele probleme de inventar EOL și expedieri scurte și oferă analize ad-hoc pentru vânzări, clienți și VP de planificare.

Business Management Analyst–interpretează datele și analizează rezultatele folosind tehnici statistice și prezintă constatările conducerii. Crește eficiența afacerii prin dezvoltarea, menținerea și monitorizarea proceselor de afaceri de marketing.

Senior Business Analyst–construiește diagrame și diagrame de flux de lucru, studiază capacitățile sistemului și scrie specificații bazate pe starea actuală și viitoare. Adeptul traducerii nevoilor de afaceri la nivel înalt în poveștile utilizatorilor și explicarea conceptelor tehnice detaliate la un nivel înalt. Colaborează cu dezvoltatori, manageri de produs, experți în materie și utilizatori pentru a comunica viziunea soluției propuse și pentru a analiza compromisurile dintre uzabilitate și nevoile de performanță. În cele din urmă, elaborează soluții bazate pe probleme de afaceri.

o zi din viața unui BA

deci, dacă ar fi să urmezi o carieră ca BA, cum ar arăta o zi obișnuită pentru tine? Să presupunem că vi s-a cerut să ajutați compania A+ să implementeze un sistem de plată fără fricțiuni pe site-ul lor de comerț electronic. Pentru a face acest lucru, va trebui să adunați cât mai multe informații despre modul în care funcționează în prezent sistemul de plăți, să aflați ce cerințe au diferitele părți interesate și apoi să determinați ce soluții veți sugera companiei A+ să implementeze.

într-o zi obișnuită, veți începe cu o întâlnire zilnică de standup în care veți împărtăși ceea ce ați lucrat cu o zi înainte și orice obstacole pe care le-ați putea întâlni. Veți auzi, de asemenea, la ce lucrează alții, ceea ce este valoros pentru oportunitățile de colaborare. Apoi, probabil că vă veți întâlni cu un stakeholder—să zicem, vicepreședintele Serviciului pentru clienți—pentru a-și aduna cerințele pentru o soluție și pentru a auzi ce probleme are cu sistemul actual de plăți.apoi, probabil că vă veți întâlni cu echipa IT pentru a înțelege mai bine cerințele tehnice și poate chiar pentru a vă gândi cum ar arăta soluția ideală și cum ar trebui implementată. De acolo, veți ajunge să lucrați documentând constatările dvs., cercetând soluțiile disponibile și poate chiar uitându-vă la ce sisteme de plată folosesc concurenții. În cele din urmă, veți încheia ziua înființând interviuri cu clienți reali pentru a afla punctele lor de durere și frustrările folosind metoda actuală de plată.

cât poate câștiga un analist de afaceri?

în funcție de salariu.com, un analist de afaceri care trăiește în San Diego, se poate aștepta să câștige oriunde de la $73,000 – $ 90,000 pe an. Această sumă va varia în funcție de locație, experiență și specialitate. Dacă aveți un grad avansat, veți avea, de asemenea, capacitatea de a cere salarii mai mari.

Sfaturi pentru trasarea unei cariere ca analist de afaceri

dacă credeți că a deveni BA este alegerea potrivită pentru dvs., ați face bine să obțineți un MS în analiza datelor, administrarea afacerilor, finanțe sau contabilitate. Deoarece analiștii de afaceri tind să lucreze în roluri tehnice, ar fi, de asemenea, înțelept să obținem experiență în programarea calculatoarelor. După ce obțineți diploma de licență, obțineți o experiență de muncă. Dacă sunteți capabil să lucrați ca stagiar în timpul facultății, acest lucru vă va oferi un picior, dar există o mulțime de roluri de analist de afaceri la nivel de intrare.

este posibil să obțineți un certificat BA în loc să participați la facultate, dar faceți diligența dvs. atunci când investigați aceste programe. Asigurați-vă că acestea sunt reputație și au un palmares de a ajuta elevii obține locuri de muncă mare la absolvire. De asemenea, dacă doriți să urmați roluri Senior BA din colegiu, ar fi înțelept să obțineți o diplomă de master în Business analytics sau roluri similare. O diplomă MS vă va ajuta să fiți imediat competitivi pe piața muncii.analiștii de afaceri sunt membri valoroși ai unei organizații care posedă abilități remarcabile de gândire critică și adaugă o valoare extraordinară de afaceri. Dacă vă place o provocare bună și vă bucurați de rezolvarea problemelor pe scară largă, aceasta poate fi doar calea de carieră la care ați visat întotdeauna.

obțineți buy-in-ul de care aveți nevoie și aliniați echipele inter-funcționale cu un plan de comunicare pentru analiza afacerii. Aflați cum să începeți astăzi.

Aflați mai multe

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.